środa, 13 maja 2015

Magiczna skrzynka

Magiczna skrzynka....




Ostatnio moje teatralne życie w pracy z dziećmi nabrało zupełnie innych barw dzięki pewnej magicznej skrzynce... Z zewnątrz niepozorna, ale po otworzeniu jej tajemniczych drzwiczek cała grupa dzieci zamiera jak zahipnotyzowana.
Ta skrzynka zwie się kamishibai ....  to teatrzyk obrazkowy ukryty w małym drewnianym pudełku.

Ten typ teatru wywodzi się z tradycji japońskiej, gdzie dosłownie tłumaczony jest, jako teatr ilustracji, sztuka teatralna na papierze (jap. kami – papier, shibai - sztuka).

Polega na prezentowaniu widzom obrazów , które  tworzą prostą fabułę. Zbiór ilustracji ułożonych jedna po drugiej umieszczony jest w drewnianej skrzynce (format A3). Na odwrocie każdej ilustracji umieszczony jest fragment tekstu do przeczytania przez opowiadającego. 




Opowiadający siedzi z boku skrzynki i głośno czyta tekst na odwrocie każdego obrazka. Tekst do obrazka prezentowanego w danym momencie jest przyklejony do obrazka poprzedzającego go. Tył skrzyni jest pusty, dlatego opowiadający może śledzić tekst bajki na bieżąco.

Więcej informacji o kamishibai można poczytać chociażby na Wikipedii, do czego serdecznie zachęcam: 
http://pl.wikipedia.org/wiki/Kamishibai 

SKUPIENIE UWAGI


Ilustracja ujęta jest w drewnianej ramie, która umożliwia wzrokowe skupienie uwagi widza wyłącznie na przedstawianym w danym momencie obrazku oraz słuchowe skupienie na czytanym do niego fragmencie tekstu. 

W przeciwieństwie do książki ogromnym walorem tej formy czytania tekstu dzieciom jest ukazanie treści bajki, jako spójnej całości. Ilustracje przechodzą jedna w drugą, co w książce nie jest możliwe, gdyż poszczególne obrazki na kolejnych kartkach zawsze poprzecinane są tekstem. W przypadku kamishibai tekst ukryty jest z tyłu i widoczny jedynie przez opowiadającego, którego śmiało można by nazwać narratorem. 



JAPOŃSKA BIBLIA PAUPERUM

Często kamishibai porównany jest do teatru marionetkowego, ale lalki teatralne zastępuje tutaj ilustracja.
Ja jednak dokonałabym śmielszego porównania. Kamishibai przypomina animację poklatkową. Kamishibai to "spowolniona animacja poklatkowa", wersja kina japońskiego sprzed setek lat, japońska biblia pauperum. Różne tempo ukazywania i przesuwania obrazków w kamishibai to jego kolejny atut. W zależności od potrzeb widzów prezentowane treści mogą być przerzucane wolniej lub szybciej. 

KAMISHIBAI JAKO METODA EDUKACYJNA?



Ta formy pracy z obrazem i tekstem jest już intensywnie wykorzystywana przez wiele placówek edukacyjnych na zachodzie. Niedawno pojawiły się propozycje wydawców do teatrzyku komishibai również w Polsce. Kamishibai zatem jest doskonałą metodą pracy z tekstem i nauką czytania oraz przede wszystkim świetną formą zabawy poprzez teatr.

Myślę, że kamishibai powinien stać się bardziej znaną metodą pracy z tekstem i ilustracją z dzieckiem w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym.
Może również być inspiracją do stworzenia przez klasę bajki samodzielnie albo opracowania treści jakieś bajki bądź lektury na zajęciach edukacyjnych.

MOJE KAMISHIBAI

Na co dzień pracuję w szkole Łejery w Poznaniu, w której jestem instruktorem teatralnym. W szkole tej wszystkie dzieci mają obowiązkowe zajęcia teatralne i przygotowują spektakle a koniec roku szkolnego. Ja w tym roku sprawuję opiekę i prowadzę teatralnie klasę III SP. Na koniec roku szkolnego przygotowujemy "Pinokia". 
Kamishibai posłużył mi, aby utrwalić dzieciom treść bajki, z którą mamy się zmierzyć na deskach naszego teatru. 


Gdzie kupić teatrzyk kamishibai?  


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz